Schronisko PTTK Pod Muflonem
źródło: commons.wikipedia.org, autor Pudelek, licencja CC BY-SA 2.5

Schronisko Pod Muflonem jest klimatycznym, pięknie położonym obiektem w Górach Bystrzyckich, nad Dusznikami-Zdrojem. Oprócz noclegów i wyżywienia ma także bogatą ofertę koncertów, spotkań literackich i kulturalnych.

Schronisko PTTK Pod Muflonem – położenie

Schronisko od Muflonem znajduje się w Górach Bystrzyckich, nad Dusznikami Zdrojem. Stoi na wysokości 690 m n.p.m., na zboczach Ptasiej Górki. Roztaczają się stąd piękne widoki na znajdujące się poniżej uzdrowisko oraz wyrastające ponad nim Góry Stołowe.

W okolice schroniska, do przysiółka Dusznik, Nawojowej prowadzi droga szutrowo-asfaltowa. Od jej końca do budynku można dojść w niecałe 10 min. Oprócz tego przebiegają tędy trzy szlaki piesze. Najdłuższy z nich to długodystansowy szlak niebieski prowadzący z Gór Stołowych do Międzylesia. Dojście nim do Szczelińca Wielkiego zajmuje około 6 h, zaś Międzylesie odległe jest o 2 dni marszu. Mniej więcej w połowie drogi znajduje się schronisko PTTK Jagodna, w którym można znaleźć  nocleg. Ze szlakiem niebieskim przecina się tu szlak żółty prowadzący od strony Gór Stołowych do Dusznik Zdroju, Polanicy Zdroju i dalej w kierunku Międzygórza pod Śnieżnikiem. Dojście z Dusznik szlakiem niebieskim lub żółtym zajmuje między 40 a 50 min, zaś dojście żółtym szlakiem z Polanicy Zdroju około 3 h. Przy schronisku rozpoczyna się krótki czerwony szlak do Polanicy. Dojście nim z uzdrowiska zajmuje 4 h.

Noclegi w Schronisku PTTK Pod Muflonem

Tradycje istnienia schroniska na zboczach Ptasiej Góry sięgają początków XIX w. Początkowo znajdowała się tutaj koliba przy gospodarstwie wypasowym, w której serwowano potrawy mleczne. Z czasem mleko zostało zastąpione przez piwo, a w końcu XIX w. pojawiły się też pokoje gościnne. W 1959 r. pierwsze schronisko zostało zniszczone przez pożar, a obecne zbudowano w 1963 r.

W budynku schroniska jest 48 miejsc na łóżkach w pokojach 2, 3, 4, 5 i 7 osobowych ze wspólnym węzłem sanitarnym na korytarzach. W większości pokoi znajduje się umywalka. Ceny kształtują się od 25 zł w pokojach wieloosobowych do 35 zł w pokojach 2 osobowych. Dzieci do lat 3 śpią bezpłatnie. Schronisko zezwala na nocleg ze zwierzętami za opłatą 5 zł. Od cen noclegów udzielane są zniżki dla członków PTTK.

Schronisko PTTK Pod Muflonem – potrzebne informacje

W schronisku znajduje się kuchnia oraz sala jadalnia, w której wiszą głowy muflonów. Od nich właśnie wzięło schronisko swoją nazwę. Na korytarzach dostępne dla gości są czajniki elektryczne.

Schronisko PTTK Pod Muflonem
źródło: commons.wikipedia.org, autor Martin Geisler, licencja CC BY-SA 4.0

Ze względu na bliskość Dusznik Zdroju schronisko jest częstym celem wycieczek osób przebywających w uzdrowisku na wypoczynku. Gospodarze starają się stworzyć tu miejsce otwarte, które dodatkowo propaguje kulturę i sztukę. Prowadzone są warsztaty jogi i filozofii, organizowane koncerty i spotkania kulturalne. W schronisku działa biblioteczka. Jest tu także sala konferencyjna mogąca pomieścić 25 osób, w której można organizować pokazy i prezentacje. Zimą można wypożyczyć narty biegowe, latem zaś rower i sprzęt do paintballa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here