Chata górska
źródło: commons.wikipedia.org, autor Pudelek, licencja CC BY-SA 3.0

Chata Górska „Cyrla” jest prywatnym schroniskiem w Beskidzie Sądeckim, działającym w dawnym gospodarstwie góralskim w Paśmie Jaworzyny Krynickiej. Oferuje noclegi o różnym standardzie, od sal zbiorowych po pokoje z łazienkami oraz pyszną, domową kuchnię.

Chata Górska „Cyrla” – położenie

Schronisko znajduje się na zboczach góry Makowica nad Rytrem, w przysiółku Cyrla, od którego wzięło swoją nazwę. Położone jest około półtorej godziny marszu od centrum Rytra, za stromym podejściem na główny grzbiet Pasma Jaworzyny Krynickiej w Beskidzie Sądeckim. Najbliższymi schroniskami są Hala Łabowska (ok. 2 h marszu) oraz leżące w Paśmie Radziejowej, po drugiej stronie Rytra prywatne schronisko Chata Kordowiec  (ok. 3 h).

Chata stoi przy czerwonym Głównym Szlaku Beskidzkim. Odległość od Rytra to półtorej godziny, zaś od Krynicy 6 h. W odległości około 20 min od schroniska, pod Makowicą znajduje się węzeł szlaków, gdzie Główny Szlak Beskidzki łączy się ze szlakami niebieskim i zielonym. Niebieski prowadzi z Barcic w Dolinie Popradu i dojście nim do skrzyżowania zajmuje około 3 h 40 min, zaś zielony  biegnie z Nowego Sącza, skąd dojście zajmuje 4 h 30 min.

Chata górska "Cyrla"
źródło: commons.wikipedia.org, autor Jerzy Opioła, licencja CC BY-SA 4.0

Noclegi w Chacie Górskiej „Cyrla”

Schronisko „Cyrla” zostało otwarte w 2001 r. w dawnym gospodarstwie na zboczach Makowicy. Od 1999 r. działał tu punkt gastronomiczny, a po koniecznych remontach otwarto także część noclegową. Od tego czasu budynek był kilkukrotnie remontowany, a część pokoi uzyskało standard prostego pensjonatu.

Obecnie w schronisku znajduje się około 35 miejsc noclegowych w różnym standardzie. Na poddaszu znajdują się 2 sale zbiorowe z miejscami do spania na materacach. Oprócz tego w chacie są pokoje 2, 3 i 4 osobowe z łazienkami i ze wspólnym węzłem sanitarnym. Najtańsze noclegi na materacach kosztują 22 zł. Noclegi na łóżkach zaczynają się od 35 zł. Obok budynku znajduje się także nowy, drewniany domek o standardzie pensjonatu, w którym wszystkie pokoje wyposażone są w łazienki.

Chata górska "Cyrla"
źródło: commons.wikipedia.org, autor Jerzy Opioła, licencja CC BY-SA 4.0

Chata Górska „Cyrla” – potrzebne informacje

Na parterze schroniska znajduje się duża jadalnia oraz kuchnia. Cyrla znana jest ze swoich domowych posiłków, w których wykorzystywane są lokalne produkty. Słynne są tutejsze naleśniki i pierogi. Bufet zaopatrzony jest też w słodycze, przekąski oraz napoje. Działa sklepik z wydawnictwami górskimi, mapami i pamiątkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here