Chata w Przybyszowie jest małym, prywatnym schroniskiem we wschodniej części Beskidu Niskiego. Zapewnia ono całoroczną możliwość noclegu w prostych warunkach turystycznych oraz dostęp do kuchni.

Schronisko Chata w Przybyszowie – położenie

Schronisko znajduje się w dawnej wsi Przybyszów koło Karlikowa we wschodniej części Beskidu Niskiego. Najbliższymi większymi miejscowościami są Komańcza i Bukowsko. Do Chaty da się dojechać samochodem szutrową drogą od strony Karlikowa. Przybyszów znajduje się między Kamieniem i Rzepedką, a Tokarnią, w słabo uczęszczanej przez turystów i wciąż jeszcze dzikiej części Beskidu Niskiego. Powyżej schroniska zobaczyć można pozostałości łemkowskiego cmentarza oraz miejsce, gdzie stała cerkiew.

Chata w Przybyszowie stoi przy czerwonym, Głównym Szlaku Beskidzkim. Od Komańczy idzie się tu prawie 4 h, zaś z Puław Górnych 4 h 30 min. Ponad doliną wznosi się widokowy masyw Rzepedki, na który łatwo się dostać przez sąsiedni Kamień. Wejście na Kamień zajmuje około 1 h, a stamtąd na Rzepedkę można przejść znakowanym w czarno-żółte pasy Szlakiem Szwejka. Niedaleko schroniska, na zboczu Szerokiego Łanu znajduje się wyciąg i stok narciarski Karlików.

Noclegi w Schronisku Chata w Przybyszowie

Chata w Przybyszowie została otwarta w 2016 roku. Jest to niewielki, drewniany budynek, w którym znajduje się sala zbiorowa oraz kuchnia z jadalnią. Na łóżkach mieści się tu 10 osób, a w razie braku wolnych miejsc można spać na podłodze, na własnych karimatach. Schronisko nie zapewnia pościeli, należy mieć własny śpiwór. Cena noclegu to 15 zł/noc. Obok budynku znajduje się pole namiotowe.

Schronisko Chata w Przybyszowie – potrzebne informacje

Schronisko nie posiada restauracji, ale turyści mają dostęp do kuchni, w której mogą przygotować posiłki z własnych produktów. W chacie nie ma prądu (jedynie oświetlenie na 12 V) i wody bieżącej. Do kąpieli można używać wody z potoku, w budynku znajduje się pomieszczenie wyposażone w miski mogące służyć za prostą łazienkę. Toaleta znajduje się na zewnątrz obiektu.

Chatka jest bardzo klimatycznym miejscem, a w sezonie jest chętnie wybierana na miejsce noclegowe przez turystów idących Główny Szlak Beskidzki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here