Schronisko PTTK „Zygmuntówka”
źródło: commons.wikipedia.org, autor MOs810, licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko Zygmuntówka w Górach Sowich jest niewielki, przedwojennym obiektem znajdującym się w pobliżu wyciągów narciarskich. Oferuje zakwaterowanie w pokojach ze wspólnym węzłem sanitarnym oraz całodzienne wyżywienie.

Schronisko PTTK „Zygmuntówka” – położenie

Schronisko znajduje się w Górach Sowich, w Sudetach Środkowych, powyżej Przełęczy Jugowskiej. Administracyjnie stoi w miejscowości Jugów, w pobliżu drogi z Pieszyc do Walimia. Latem można do niego dojechać rozpoczynającą się na Przełęczy drogą szutrową. Zimą, szczególnie po opadach śniegu jest ona nieprzejezdna.

W sąsiedztwie obiektu znajduje się węzeł szlaków pieszych. Najważniejszym z nich jest czerwony Główny Szlak Sudecki na odcinku ze Srebrnej Góry na Wielką Sowę, najwyższy szczyt Gór Sowich i dalej do Rzeczki. Wyjście na Wielką Sowę zajmuje około 2 h, zaś trasa ze Srebrnej Góry liczy ponad 5 h marszu. Ze szlakiem czerwonym krzyżuje się zielony okrężny szlak z Pieszyc i Bielawy. Dojście z Pieszyc zajmuje około 2 h, z Bielawy około 3 h 30 min. Rozpoczyna się tu także krótki, żółty szlak prowadzący do prywatnego schroniska Sowa położonego w połowie drogi między Przełęczą Sokolą, a Wielką Sową. Czas przejścia między schroniskami to około półtorej godziny.

Schronisko PTTK „Zygmuntówka”
źródło: commons.wikipedia.org, autor vindicator, licencja CC BY-SA 3.0

Noclegi w Schronisku PTTK „Zygmuntówka”

Schronisko zostało zbudowane w latach dwudziestych XX w. przez niemieckie Towarzystwo Sportów Zimowych z Bielawy. Już w tedy tereny na Polanie Jugowskiej były wykorzystywane do uprawiania narciarstwa zjazdowego, a w okolicznych górach wytyczono szlaki do narciarstwa biegowego. Po II wojnie światowej obiekt przejęło PTTK, które jest jego właścicielem do dziś.

Obecnie schronisko dysponuje 31 miejscami noclegowymi w pokojach 2, 4, 6 i 8 osobowych ze wspólnym węzłem sanitarnym na korytarzach. Ceny noclegów kształtują się od 29 zł w pokojach wieloosobowych do 39 zł w pokoju 2 osobowym. Honorowane są zniżki dla członków PTTK i na Kartę Dużej Rodziny. W razie braku miejsc w pokojach możliwy jest nocleg zastępczy we własnych śpiworach i na karimacie –tzw. gleba  w cenie 18 zł/os . Osoby śpiące w pokojach i nieposiadające własnych śpiworów zobowiązane są do wypożyczenia kompletu pościeli w cenie 10 zł. Przy schronisku znajduje się pole namiotowe, na którym nocleg kosztuje 15 zł/os. Schronisko dopuszcza możliwość noclegu ze zwierzętami, za dodatkową opłatą 10 zł/noc.

Schronisko PTTK „Zygmuntówka”
źródło: commons.wikipedia.org, autor MOs810, licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko PTTK „Zygmuntówka” – potrzebne informacje

W schronisku działa kuchnia i stołówka. Oferowane jest całodzienne wyżywienie, w tym śniadania, obiady i kolacje, a także dania barowe i przekąski. W sklepiku można kupić słodycze i napoje. Na terenie schroniska można korzystać z bezpłatnego Internetu bezprzewodowego. Zimą w sąsiedztwie obiektu otwarty jest stok narciarski z wyciągiem. W okolicznych górach wytyczono także trasy do narciarstwa biegowego. Latem z kolei oprócz wycieczek pieszych można tu także skorzystać z gęstej sieci szlaków rowerowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here