Bacówka PTTK na Krawcowym Wierchu
źródło: https://pl.wikipedia.org, autor: Jerzy Opioła, licencja: CC BY-SA 3.0

Bacówka na Krawcowym Wierchu jest jednym z kilkunastu tego typu obiektów powstałych w latach siedemdziesiątych XX w. w różnych górach w całej Polsce. Znajduje się we wschodniej części Worka Raczańskiego w Beskidzie Żywieckim i oferuje noclegi oraz całodzienne wyżywienie.

Bacówka PTTK na Krawcowym Wierchu – położenie

Bacówka została zbudowana  na Hali Krawcula, na stokach Krawcowego (Krawców) Wierchu, na wysokości 1038 m n.p.m. Najbliższe jej miejscowości to Złatna i Glinka, zaś większym węzłem komunikacyjnym w dolinie są Ujsoły. Z Hali przed schroniskiem rozciąga się widok na zachodnią część Beskidów oraz na Mała Fatrę na Słowacji.

Do schroniska prowadzą dwa szlaki dojściowe, niebieski ze Złatnej oraz żółty z Glinki. Czas dojścia obydwoma to około 2 h. Niebieskim szlakiem wędrować można także dalej w kierunku Hali Lipowskiej i Rysianki oraz znajdujących się tam schronisk. Ponadto wokół schroniska wytyczono 160 km nieznakowanych  tras pieszych, narciarskich i rowerowych. Ich opisy i przebieg można pobrać na urządzenie mobilne ze strony Bacówki http://krawcow.pttk.pl

Bacówka znajduje się przy samej granicy państwa. Po słowackiej stronie biegnie wzdłuż niej niebieski szlak długodystansowy, którym można dojść m.in. na Pilsko, Przeł. Glinne i do Bacówki na Wielkiej Rycerzowej.

Noclegi w Bacówce PTTK na Krawcowym Wierchu

Bacówka na Krawcowym Wierchu została zbudowana w latach 1975-1976 jako typowa „moskałówka”. Jest to piętrowy budynek z bali, na wysokiej drewnianej podmurówce, nakryty spadzistym, sięgającym niemal do ziemi dachem. Na parterze mieści się sala jadalna, na piętrze pokoje, zaś w piwnicy sanitariaty. Schronisko dysponuje 35 miejscami w pokojach 2, 3, 4 i 10 osobowych ze wspólnym węzłem sanitarnym. Cena noclegu w pokoju 10 osobowym to 40 zł, zaś w mniejszych pokojach 50 zł. W przypadku braku własnego śpiwora należy wykupić komplet pościeli w cenie 10 zł. W razie braku miejsc w pokojach schronisko udziela noclegów zastępczych na podłodze w cenie 20 zł/noc. Przed schroniskiem można rozbić namiot, opłata to 15 zł/os. Obiekt przyjmuje zwierzęta. Opłata za nocleg psa wynosi 15 zł. W bacówce honorowane są zniżki dla członków PTTK, przewodników górskich, członków niemieckiego Alpenverein, Honorowych Krwiodawców oraz na Kartę Dużej Rodziny.

Bacówka PTTK na Krawcowym Wierchu
źródło: https://pl.wikipedia.org, autor: Marek Slusarczyk, licencja: CC BY 2.5

Bacówka PTTK na Krawcowym Wierchu – potrzebne informacje

Schronisko posiada kuchnię oraz bufet, w którym serwowane są dania śniadaniowe, obiadowe i barowe, a także napoje. Działa też niewielki sklepik z pamiątkami, słodyczami i drobnymi akcesoriami turystycznymi. Bacówka w ciągu całego roku organizuje liczne imprezy turystyczne i kulturalne, jest także centrum turystyki aktywnej dzięki wytyczeniu w okolicy tras pieszych, narciarskich i rowerowych. Ich opisy i przebieg są dostępne w specjalnej aplikacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here