Schronisko PTTK na Błatniej
źródło: commons.wikimedia.org, autor Mariuszjbie, licencja CC BY-SA 2.5

Schronisko PTTK na Błatniej znajduje się w północnej części Beskidu Śląskiego, nad Brenną. Jest to obiekt dysponujący 50 miejscami oraz prowadzący kuchnię z domowym jedzeniem. Organizuje także wiele imprez plenerowych i tematycznych.

Schronisko PTTK na Błatniej – położenie

Schronisko znajduje się w północnej części Pasma Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Stoi pod szczytem Błatnia, na wysokości 891 m n.p.m., na długim, widokowym grzbiecie prowadzącym od Klimczoka w dolinę Brennicy i Wisły. U podnóży grzbietu znajduje się znana miejscowość wypoczynkowa, Brenna, zaś po północnej stronie Jaworze. Obiekt stoi przy węźle szlaków pieszych, dzięki czemu dojść tu można z każdej strony. Od północy można tu dotrzeć szlakiem czerwonym, niebieskim i żółtym. Czerwony prowadzi z Jaworza Nałęża przez cały grzbiet z Czyplem i Małym Cisowym. Czas przejścia to około 2h 30 min. Niebieskim szlakiem dostać się tu można z Wapienicy, co zajmuje nieco ponad 3 h. Żółty szlak z Jaworza doprowadza pod schronisko w 2 h 30 min i prowadzi dalej na Szyndzielnię i do Bielska-Białej. Z Szyndzielni idzie się tu półtorej godziny, zaś z Bielska-Białej prawie 4 h. Od południa można dojść na Błatnią z Brennej zielonym szlakiem co zajmuje około 2 h.

Schronisko PTTK na Błatniej
źródło: commons.wikimedia.org, autor nieznany, licencja CC BY-SA 2.5

Noclegi w Schronisku PTTK na Błatniej

Schronisko zostało zbudowane w latach dwudziestych XX w. przez niemieckie Towarzystwo Turystyczne „Przyjaciele Przyrody”. Zachowało ono pierwotny kształt, choć było wielokrotnie przebudowywane i remontowane. Obecnie dysponuje 50 miejscami w pokojach dwu i wieloosobowych ze wspólnym węzłem sanitarnym na korytarzu. Nocleg w pokojach wieloosobowych kosztuje 35 zł/os., w pokojach 2 osobowych 90 zł/pokój. Honorowane są zniżki dla członków PTTK.

Schronisko PTTK na Błatniej
źródło: commons.wikimedia.org, autor Pimke, licencja CC BY-SA 3.0

Schronisko PTTK na Błatniej – potrzebne informacje

Schronisko dysponuje bufetem, jadalnią oraz kuchnią. Podaje się tu dania śniadaniowe, obiadowe i barowe, a kuchnia należy według wielu do najlepszych w Beskidzie Śląskim. Latem przy obiekcie działa ogródek z grillem, gdzie serwowane są potrawy z rusztu. Gospodarze mają szeroką ofertę usług dla grup, w skład której wchodzą ogniska, kuligi, jazda na skuterach śnieżnych i quadach, gry terenowe i wiele innych. Organizowane są także imprezy turystyczne, biegi przełajowe oraz inne spotkania tematyczne i koncerty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here