Schronisko PTTK „Jagodna”
źródło: commons.wikipedia.org, autor Jacek Halicki, licencja CC BY-SA 4.0

Znajdujące się w Górach Bystrzyckich schronisko Jagodna to klimatyczne miejsce oferujące proste warunki turystyczne i pyszną domową kuchnię, z elementami egzotycznych smaków.

Schronisko PTTK „Jagodna” – położenie

Schronisko Jagodna położone jest w Górach Bystrzyckich, w okolicy Przełęczy Spalona, w niewielkiej wsi o tej samej nazwie. Usytuowane jest przy skrzyżowaniu dwóch ważnych, widokowych dróg komunikacyjnych, Autostrady Sudeckiej z Zieleńca do Międzylesia i Spalonej Drogi do Bystrzycy Kłodzkiej. Obydwie są bardzo kręte, ale gwarantują niepowtarzalne widoki na okoliczne góry. Do Spalonej nie dojeżdża komunikacja zbiorowa, ale jest tu duży parking dla samochodów i autokarów.

Leżące na wysokości 811 m n.p.m. schronisko stoi na skraju polany, w sąsiedztwie stadionu do narciarstwa biegowego. Zimą spotykają się tu cztery szlaki narciarskie prowadzące wokół Spalonej przez Góry Bystrzyckie i Orlickie. Na Przełęczy Spalona znajduje się także duży węzeł szlaków pieszych. Najważniejszym z nich jest czerwony Główny Szlak Sudecki na odcinku z Zieleńca (dojście ok. 4 h) do Długopola Zdroju (dojście ok. 3 h). Krzyżuje się z nim szlak niebieski  z Dusznik Zdroju (czas dojścia ok. 6 h) do Międzylesia (ok. 6 h 30 min), zielony ze Starej Łomnicy (ok. 4 h) do Bystrzycy Kłodzkiej (3 h) oraz żółty szlak z Mostowic (ok. 2 h).

Noclegi w Schronisku PTTK „Jagodna”

Schronisko Jagodna zostało założone w 1895 r. w miejscu przydrożnego zajazdu. Początkowo nosiło nazwę nawiązującą do swojego położenia, czyli na Przełęczy Spalona lub Spalona. Po II wojnie światowej zdewastowany budynek przejęło najpierw PTT, a następnie PTTK. W tradycyjnym budynku dawnej gospody działa dziś klimatyczne schronisko prowadzone przez prawdziwych zapaleńców i ludzi, którzy wkładają w jego funkcjonowanie całe serce.

Schronisko PTTK „Jagodna”
źródło: commons.wikipedia.org, autor Ciacho5, licencja CC BY-SA 4.0

Obiekt oferuje 56 miejsc w pokojach 2-7 osobowych z węzłem sanitarnym umieszczonym na korytarzach. Nocleg kosztuje 38 zł w pokoju 5-7 osobowym i 40 zł w pokoju 2-4 osobowym. Przy pełnym obłożeniu możliwy jest nocleg na glebie na własnej karimacie i w śpiworze. Kosztuje on 20 zł. Osoby śpiące w pokojach i nieposiadające własnego śpiwora zobowiązane są do wypożyczenia pościeli w cenie 10 zł. Obok schroniska działa pole namiotowe. Nocleg we własnym namiocie kosztuje 20 zł/os. Osoby korzystające z pola namiotowego mają dostęp do węzła sanitarnego w schronisku oraz do jadalni. Obok schroniska znajduje się 4 osobowy apartament w osobnym budynku. Jest to obiekt o podwyższonym standardzie, z własną łazienką i z warunkami prostego pensjonatu. Obiekt jest przyjazny zwierzętom.

Schronisko PTTK „Jagodna”
źródło: commons.wikipedia.org, autor Ciacho5, licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko PTTK „Jagodna” – potrzebne informacje

Schronisko oferuje swoim gościom pyszną, domową kuchnię, w której królują zarówno dania kuchni lokalnej, jak i akcenty egzotyczne, takie jak pierogi gruzińskie czy marokańskie. Jest także dobrze zaopatrzony bar.  Przy przygotowywaniu potraw gospodarze korzystają z lokalnych produktów oraz sezonowych owoców, warzyw i darów lasu. Na parterze obiektu znajduje się duża jadalnia mogąca pomieścić nawet 70 osób, która jest doskonałym miejscem na integrację. Znajduje się tu biblioteczka pełna książek i magazynów górskich i wypożyczalnia gier planszowych. Schronisko dysponuje także salą kinową z projektorem i ekranem, a goście mają zapewniony bezpłatny dostęp do bezprzewodowego Internetu. Latem przy budynku działa park linowy Gibbon Slack park, teren rekreacyjny oraz ogródek z ławami i stołami. Jest też miejsce ogniskowe. W schronisku znajduje się przechowalnia bagażu, sprzętu narciarskiego i rowerów. Zimą w sąsiedztwie działa duży ośrodek narciarstwa biegowego, a także wypożyczalnia nart biegowych, zjazdowych, desek snowboardowych i rakiet śnieżnych, profesjonalny serwis sprzętu narciarskiego oraz szkoła narciarstwa biegowego certyfikowana przez SITN PZN. Schronisko organizuje pobyty dla grup dzieci i dorosłych, z zajęciami terenowymi prowadzonymi wspólnie z GOPR, który ma tu swoją dyżurkę oraz szkołą przetrwania.

Schronisko PTTK „Jagodna”
źródło: commons.wikipedia.org, autor Ciacho5, licencja CC BY-SA 4.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here