Schronisko PTTK Pasterka
źródło: commons.wikipedia.org, autor Szy, licencja CC BY 2.0

Pasterka jest kultowym schroniskiem w Górach Stołowych, które prowadzone jest przez grupę ludzi zakochanych w tym miejscu i pełnych pomysłów. Wyremontowane schronisko oferuje 50 miejsc oraz pyszną kuchnię, a jego znakiem rozpoznawczym są liczne imprezy muzyczne i kulturalne.

Schronisko PTTK Pasterka – położenie

Schronisko Pasterka znajduje się we wsi o tej samej nazwie, leżącej w północno-zachodniej części Góry Stołowych, u podnóża masywu Szczelińca. Roztacza się stąd piękny widok na najwyższy szczyt Gór Stołowych. Jest doskonała baza wypadowa do poznawania polsko-czeskiego pogranicza ponieważ Pasterka leży w miejscu otoczonym z trzech stron przez polsko-czeską granicę.

Przez Pasterkę przebiega kilka szlaków pieszy, które pozwalają na poznawanie Gór Stołowych. Pierwszym z nich jest długodystansowy zielony szlak prowadzący z Bystrzycy Kłodzkiej przez Polanicę Zdrój, Karłów do Kudowy Zdroju i na Polanę YMCA. Szlakiem tym można dojść  do skalnego labiryntu na Błędnych Skałach. Dojście z Karłowa zajmuje około godziny, z Kudowy około 5 godzin. Natomiast dojście do Błędnych Skał zajmuje półtorej godziny. Drugi długodystansowy szlak przebiegający przez Pasterkę to szlak żółty na odcinku z Nowej Rudy do Dusznik Zdroju i dalej na południe. Prowadzi on przez całe Góry Stołowe. Z Radkowa można przyjść tym szlakiem w 2 godziny, zaś z Karłowa w około godzinę. Trzecim szlakiem, którym można trafić do Pasterki jest szlak niebieski prowadzący od strony Dusznik Zdroju. Z miejscowości tej idzie się tu 4 h 15 min przez Przełęcz Lisią i Karłów. Dalej szlak prowadzi na granicę polsko-czeską i do Otovic oraz miejscowości Mezimesti przez słynne Broumovske Steny. Do schroniska można dojechać wąską, lokalną drogą dochodzącą do Drogi Stu Zakrętów przed Karłowem od strony Radkowa. Najbliższe schronisko znajduje się na Szczelińcu Wielkim, w odległości około godziny marszu.

Schronisko PTTK Pasterka
źródło: commons.wikipedia.org, autor Pudelek, licencja CC BY-SA 4.0

Noclegi w Schronisku PTTK Pasterka

Schronisko Pasterka działa w ramach Przystanku Pasterka, w skład którego wchodzi też DW Szczelinka. Obiekt jest użytkowany dla celów turystycznych od lat sześćdziesiątych XX w., ale wzniesiony został w dwudziestoleciu międzywojennym jako strażnica graniczna. W ostatnich latach schronisko przeszło generalny remont, w wyniku którego powstały przytulne pokoje oraz nowoczesna sanitariaty, a także sale wspólne do organizacji imprez w piwnicach i na poddaszu.

Obecnie schronisko dysponuje 50 miejscami w pokojach wieloosobowych ze wspólnym węzłem sanitarnym na korytarzach. Oprócz tego kolejnych ponad 70 miejsc o różnym standardzie (od pokoi wieloosobowych ze wspólnymi łazienkami po nowoczesne apartamenty) znajduje się w DW Szczelinka. Przy schronisku działa pole namiotowe z sanitariatami. Cena noclegów w schronisku to 40 zł/noc, w weekendy 45 zł/noc. Ceny w DW Szczelinka rozpoczynają się od 75 zł/os. Schronisko udziela noclegów zastępczych na podłodze w cenie 20 zł/noc. Taką samą cenę trzeba zapłacić za nocleg na polu namiotowym. W obiekcie honorowane są zniżki dla członków PTTK.

Schronisko PTTK Pasterka – potrzebne informacje

Schronisko znane jest ze swojej doskonałej kuchni, serwującej śniadania, obiady oraz dania barowe. Działa tu także sklepik ze słodyczami, napojami i pamiątkami. Gospodarze schroniska starają się aby atmosfera ich obiektu była bardzo przyjazna, ale jednocześnie dająca gościom dużo swobody. Stąd aranżacja w piwnicach i na poddaszu strefy, gdzie nie obowiązuje cisza nocna. Jest ona wykorzystywana w licznie organizowanych koncertach i innych imprezach kulturalnych.

Schronisko oferuje także możliwość wynajęcia przewodnika, organizacji wycieczek górskich, a zimą także wypożyczalnię sprzętu narciarskiego i suszarnię dla narciarzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here