Schronisko PTTK na Hali Krupowej
źródło: wikimedia.org, autor: Jerzy Opioła, licencja CC BY-SA 3.0

Wbrew nazwie prowadzone przez PTTK schronisko nie znajduje się na Hali Krupowej, ale na Polanie Sidzińskie Pasionki w Beskidzie Żywieckim. Jest to obiekt dysponujący 38 miejscami na łóżkach oraz dużą jadalnią z bufetem. Dzięki swojemu położeniu przy szlakach turystycznych, w pobliżu ważnych miejscowości regionu jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów.

Schronisko PTTK na Hali Krupowej – położenie

Schronisko na Hali Krupowej znajduje się we wschodniej części Beskidu Żywieckiego między Zawoją a Jordanowem, w Paśmie Policy. Od Babiej Góry, najwyższego szczytu tej grupy górskiej dzieli go około 10 km. Pasmo Policy pocięte jest gęstą siecią szlaków pieszych, dzięki którym można dojść do schroniska właściwie ze wszystkich stron. Szlaki można dowolnie łączyć tak, by uzyskać trasę jak najbardziej pasującą do założeń wycieczki.

Obok Schroniska przebiega czerwony Główny Szlak Beskidzki na odcinku z Babiej Góry do Bystrej i Jordanowa. Z sąsiedniego schroniska Markowe Szczawiny można tu dojść przez Diablak i Przełęcz Krowiarki w 6 h 30 min. Dojście od strony Bystrej tym samym szlakiem zajmuje ponad 4 i pół godziny. Alternatywą dla szlaku grzbietowego jest szlak zielony z Zawoi Centrum do skansenu w Sidzinie. Czas przejścia z Zawoi wynosi prawie 6 godzin, zaś z Sidziny nieco ponad 2 godziny. W poprzek pasma poprowadzono szlaki niebieski, żółty oraz czarny. Dojście do schroniska niebieskim szlakiem ze Skawicy i żółtym z Juszczyna trwa około półtorej godziny, zaś czarnym z Sidziny-Wielkiej Polany około dwóch godzin.

Położenie Schroniska na grzbietowej polanie zapewnia w pogodne dni piękne widoki na Beskid Żywiecki, Podhale oraz Tatry.

Schronisko PTTK na Hali Krupowej
źródło: wikimedia.org, autor: Rafał M. Socha (Azymut), licencja CC BY-SA 4.0

Noclegi w Schronisku PTTK na Hali Krupowej

Schronisko na Hali Krupowej jest drugim wzniesionym w tym miejscu. Pierwsze powstało za sprawą Kazimierza Sosnowskiego przed II wojną światową, ale zostało spalone przez Niemców. Obecny budynek wzniesiono w połowie lat pięćdziesiątych, a gruntownie wyremontowano pod koniec XX w. Obiekt dysponuje 38 miejscami noclegowymi w pokojach dwu, cztero, dziesięcio i szesnastoosobowym ze wspólnym węzłem sanitarnym. Miejsca w pokojach wieloosobowych zaczynają się od 30 zł, zaś w mniejszych od 40 zł. W razie braku miejsc na łóżkach udzielane są noclegi zastępcze na podłodze w cenie 24 zł. Schronisko honoruje ulgi dla członków PTTK oraz Honorowych Dawców Krwi. Obiekt akceptuje psy, a za ich pobyt pobiera opłatę w wysokości 20 zł. Dodatkowo płatna jest też pościel- 10 zł za cały pobyt.

Schronisko PTTK na Hali Krupowej – potrzebne informacje

Schronisko dysponuje jadalnią na 30 osób oraz bufetem, w którym serwowane są dania ciepłe i zimne, napoje oraz przekąski. Działa także sklepik z wydawnictwami i mapami turystycznymi, koszulkami oraz pamiątkami. Istnieje możliwość zorganizowania dowozu turystów do obiektu z parkingu w Sidzinie-Wielkiej Polanie. W schronisku można płacić jedynie gotówką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here