Schronisko PTTK na Przełęczy Okraj
źródło: pl.wikipedia.org, autor Pudelek,, licencja CC BY-SA 4.0

Położone przy drodze z Kowar do Pecu pod Śnieżką Schronisko na Przełęczy Okraj jest klimatyczną bacówką dysponującą 40 miejscami noclegowymi i oferującą turystom możliwość skorzystania z domowej kuchni.

Schronisko PTTK na Przełęczy Okraj – położenie

Schronisko znajduje się na Przełęczy Okraj między Grzbietami Kowarskim i Lasockim we wschodniej części Karkonoszy. Najbliższą miejscowością są Kowary, z których na Przełęcz można dojechać samochodem oraz busem kursującym między Karpaczem a czeskim Pecem. Rozkłady jazdy busa uzależnione są od pory roku. Schronisko jest dobrym punktem do zakończenia lub rozpoczęcia wędrówki głównym grzbietem Karkonoszy.

Obiekt znajduje się przy skrzyżowaniu kilku ważnych szlaków polskich i czeskich. Po drugiej stronie granicy sąsiaduje z nim czeskie schronisko Pomezni oraz ośrodek sportowy. Najbliższym polskim schroniskiem jest Dom Śląski pod Śnieżką odległy o 3 h marszu. Dojścia do schroniska od polskiej strony prowadzą z Kowar i Karpacza. Z Kowar można tu dojść szlakiem żółtym w półtorej godziny. Szlak ten prowadzi dalej na Przełęcz Kowarską (ok. 1 h) i do Trzcińska w Rudawach Janowickich. Z Karpacza na Przełęcz Okraj można dojść szlakiem zielonym w 3 h. Przełęcz jest dobrym punktem startu do dłuższej wycieczki na Śnieżkę. Na szczyt prowadzi czerwony szlak, częściowo przebiegający po stronie czeskiej i nazywany Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej. Dojście nim zajmuje około 2 h 30 min- 3 h. Równolegle z nim, grzbietem Karkonoszy biegnie niebieski szlak pod Śnieżkę, którego przejście zajmuje około 3 h. Po dojściu pod szczyt można na niego wejść w 15 min szlakiem czerwonym.

Noclegi w Schronisku PTTK na Przełęczy Okraj

Tradycje istnienia schroniska na Przełęczy Okraj sięgają początków XIX w. Obecny budynek jest jednak znacznie nowszy, wybudowano go w 1975 r. Jest to typowa bacówka turystyki kwalifikowanej, która w początkach XXI w. przeszła gruntowny remont. Do schroniska należy także drugi budynek dawnej gospody Muflonik. Dzięki temu ilość oferowanych miejsc w obiekcie to 40. Są tu pokoje 2-7 osobowe ze wspólnym węzłem sanitarnym oraz jeden pokój 2-3 osobowy z własną łazienką. Ceny wahają się od 38 zł w pokoju wieloosobowym, po 43 zł w pokoju dwuosobowym.. Nocleg w pokoju z łazienką kosztuje 140 zł za cały pokój. Osoby nieposiadające śpiworów zobowiązane są do wykupienia kompletu pościeli w cenie 10 zł. Schronisko oferuje pakiety na pobyty kilkudniowe z wyżywieniem. Honorowane są zniżki dla członków PTTK, Honorowych Dawców Krwi, studentów, dzieci w wieku 3-8 lat. Dzieci do 3 lat mają noclegi darmowe. Obiekt nie przyjmuje zwierząt.

Schronisko PTTK na Przełęczy Okraj – potrzebne informacje

Schronisko oferuje całodzienne wyżywienie kuchni domowej, która słynie z zup oraz smażonego sera. Bar czynny jest od 8:00 do 19:00. Działa także niewielki kiosk ze słodyczami i napojami. Przy schronisku znajduje się miejsce ogniskowe, a w budynku sala kominkowa. Zimą obiekt współpracuje z instruktorami narciarstwa i prowadzi zajęcia nauki jazdy. Organizowane są także imprezy okolicznościowe, plenerowe oraz sylwestry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here