Schronisko na Soszowie Wielkim
źródło: pl.wikipedia.org, autor Pudelek, licencja CC BY-SA 3.0

Schronisko na Soszowie Wielkim jest prywatnym obiektem noclegowym w Beskidzie Śląskim. Znajduje się w otoczeniu wyciągów narciarskich nad miejscowością Wisła. Oferuje zakwaterowanie oraz całodzienne wyżywienie przez cały rok.

Schronisko na Soszowie Wielkim – położenie

Schronisko znajduje się na północnym zboczu Soszowa Wielkiego w Paśmie Czantorii Wielkiej i Stożka w Beskidzie Śląskim. Stoi na wysokości 792 m n.p.m. tuż przy granicy z Czechami. Obiekt znajduje się na polanie, z której można podziwiać widoki na leżącą w dolinie Wisłę. Na okolicznych zboczach zimą działa kilka tras narciarskich o różnym stopniu trudności. Wyciąg krzesełkowy Soszów czynny jest przez cały rok i pozwala w 6 minut dostać się ze stacji dolnej w okolice schroniska.

Wybudowane w okresie dwudziestolecia międzywojennego schronisko znajduje się przy węźle szlaków pieszych. Najważniejszym z nich jest biegnący grzbietem Pasma Czantorii czerwony Główny Szlak Beskidzki na odcinku z Ustronia do Przełęczy Kubalonka. Z Ustronia można nim dojść pod Soszów w 3 h, zaś z Przełęczy Kubalonka w 3 h 30 min. Dojście z Ustronia można skrócić przez skorzystanie z wjazdu na Czantorię Wielką wyciągiem krzesełkowym. Pod schroniskiem ze szlakiem czerwonym krzyżują się szlaki niebieski i zielony. Niebieski prowadzi z Wisły Centrum przez Wisłę Jawronik (czas dojścia 2 h 15 min) w stronę czeskiego Nydka. Zielony biegnie w dużym stopniu drogami szutrowymi z Wisły Centrum przez zbocza Skolonitego i pozwala na osiągnięcie schroniska po około 3 h. Latem do obiektu można dojechać samochodem terenowym drogą szutrową z Wisły Jawornika.

Noclegi w Schronisku na Soszowie Wielkim

Schronisko na Soszowie Wielkim zostało otwarte w 1932 r. przez rodzinę Poloków. W okresie II wojny światowej należało do Beskidenverein, a następnie do Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Obecnie jest obiektem prywatnym. Jest to drewniany, parterowy budynek z poddaszem i dużą salą jadalną połączoną z werandą od frontu. Należy do najładniejszych obiektów turystycznych w zachodniej części polskich Beskidów. Obecnie może pomieścić 33 osoby w pokojach 2-4 osobowych. Pokoje znajdują się na poddaszu, a łazienki i węzeł sanitarny na parterze. Ceny noclegów to 35 zł/os w tak zwanym niskim sezonie oraz 40 zł w czasie ferii zimowych i długich weekendów. Osoby nieposiadające własnego śpiwora muszą wypożyczyć komplet pościeli w cenie 8 zł.

Schronisko na Soszowie Wielkim – potrzebne informacje

W schronisku znajduje się kuchnia i duża jadalnia. Dla osób nocujących jest możliwość wykupienia śniadania w formie bufetu w cenie 15 zł. W ciągu dnia zamówić można różne dania obiadowe lub barowe. Bufet oferuje też szeroki wybór napojów zimnych i gorących. Do dyspozycji gości jest biblioteczka oraz pokój zabaw dla dzieci. Przy schronisku znajduje się miejsce ogniskowe i boisko do gry w siatkówkę. Zimą działa narciarnia, a ze względu na niewielką odległość od kilku wyciągów narciarskich obiekt jest chętnie wybieraną bazą wypadową dla narciarzy. W okolicy jest też możliwość uprawiania narciarstwa biegowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here