Komańcza
źródło: wikimedia.org, autor: Dymek25, licencja CC BY-SA 3.0

Dawne Schronisko PTTK w Komańczy nosi obecnie nazwę Leśnej Willi PTTK im. Ignacego Zatwarnickiego i po gruntownym remoncie, jaki przeszło kilka lat temu jest obecnie obiektem nieklasyfikowanym. Znajdująca się w Komańczy-Letnisku w otoczeniu lasu willa z okresu dwudziestolecia międzywojennego jest popularnym miejscem noclegowym ze względu na położenie przy Głównym Szlaku Beskidzkim.

Schronisko PTTK w Komańczy- położenie

Leśna Willa PTTK znajduje się w Komańczy-Letnisku na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego. Jest to część Komańczy znajdująca się na wjeździe do miejscowości od północy, która w okresie dwudziestolecia międzywojennego miała status uzdrowiska. Schronisko znajduje się przy bocznej, ślepej drodze, na którą wjeżdża się od strony szosy z Komańczy do Zagórza pod wiaduktem kolejowym w Komańczy-Letnisku. Obok obiektu przebiega Główny Szlak Beskidzki na odcinku z Komańczy przez Tokarnię do Rymanowa Zdroju. Prowadzi tędy także gminny szlak spacerowy oznakowany na niebiesko. W pobliżu Willi znajduje się klasztor sióstr nazaretanek zbudowany w stylu szwajcarskim, w którym w latach pięćdziesiątych internowany był prymas Stefan Wyszyński.

Noclegi w Schronisku PTTK w Komańczy

Leśna Willa PTTK została zbudowana w latach trzydziestych XX w. i była jednym z obiektów noclegowych ówczesnego uzdrowiska Komańcza-Letnisko. Po II wojnie światowej została zaadaptowana przez PTTK na cele schroniska turystycznego. Dzięki temu przetrwała, jako jeden z nielicznych obiektów uzdrowiskowych w tej okolicy. Jest to drewniany, piętrowy budynek z tarasem. Oferuje 20 miejsc noclegowych w pokojach 2-4 os. z łazienkami oraz 17 miejsca w domkach letniskowych z dostępem do wspólnej łazienki w budynku schroniska. Obok schroniska działa pole namiotowe. Ceny noclegów rozpoczynają się od 30 zł w domkach. Nocleg na polu namiotowym kosztuje 5 zł/os plus 5 zł za rozbicie namiotu. Ze względu na dużą popularność obiektu w wakacje i długie weekendy konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc.

Schronisko PTTK w Komańczy- przydatne informacje

Leśna Willa dysponuje restauracją na 50 osób z dużym tarasem. Serwowane są tu śniadania, dania barowe i obiadowe, w tym dania kuchni regionalnej. W barze można dostać piwa regionalne i z niewielkich browarów, w tym piwo produkowane specjalnie dla schroniska, z oryginalnymi etykietami. Na terenie całego obiektu dostępny jest internet wi-fi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here