Schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej
źródło: wikimedia.org, autor: Pudelek, licencja CC BY-SA 4.0

Duże schronisko prowadzone przez PTTK, znajdujące się pod szczytem Jaworzyny Krynickiej w Beskidzie Sądeckim. Jest doskonałą bazą wypadową do wędrówek górskich, a zimą dla osób przyjeżdżających na narty na stoki na Jaworzynie.

Schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej – położenie

Schronisko znajduje się we wschodniej części Beskidu Sądeckiego, około 10 min od szczytu Jaworzyny Krynickiej, na wysokości 1050 m n.p.m. Obok obiektu przebiega zielony szlak z Krynicy przez Przełęcz Krzyżową na Jaworzynę i dalej do Muszyny. Podejście z Krynicy trwa około 3 h. W odległości  5 min od schroniska przebiega Główny Szlak Beskidzki oznaczony kolorem czerwonym na odcinku z Krynicy do Rytra. Z Krynicy można nim dojść tu w 3 h, zaś od Rytra w 7 h. Od najbliższego schroniska na GSB, na Hali Łabowskiej dzielą Jaworzynę 3 h. Najłatwiejszym sposobem dotarcia do schroniska jest wyjechanie koleją gondolową na Jaworzynę z Czarnego Potoku. Pod schronisko prowadzi także z Czarnego Potoku droga szutrowa, która jest jednak zamknięta dla samochodów.

Noclegi w Schronisku PTTK na Jaworzynie Krynickiej

Obecne schronisko na Jaworzynie Krynickiej jest już trzecim obiektem stojącym w tym miejscu. Pierwsze schronisko zbudowane w dwudziestoleciu międzywojennym zostało spalone przez Niemców. Po II wojnie światowej odbudowano na jego miejscu schron turystyczny na 20 miejsc. Na początku lat dziewięćdziesiątych przeszedł on gruntowną przebudowę i stał się schroniskiem. Jest ono cały czas unowocześniane, a warunki zbliżone są do pensjonatowych.

Obecnie schronisko dysponuje 50 miejscami w pokojach 2-5 osobowych z łazienkami. Są one wyposażone w pościel więc turyści nie muszą mieć własnych śpiworów. Ceny noclegów zaczynają się od 45 zł w okresie letnim i od 70 zł zimą. Honorowane są zniżki dla członków PTTK, Honorowych Dawców Krwi, dzieci i młodzieży szkolnej i akademickiej oraz na Kartę Dużej Rodziny.

Schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej
źródło: wikimedia.org, autor: Rafał M. Socha (Azymut), licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej – potrzebne informacje

W schronisku znajduje się restauracja, która oferuje pełny zakres wyżywienia, śniadania, obiady i kolację oraz dania barowe i desery, a także napoje ciepłe i zimne. Przy pobytach wielodniowych istnieje możliwość zamówienia pełnego wyżywienia. Działa tu także sklepik ze słodyczami i napojami oraz pamiątkami.

W sąsiednim budynku, które dawniej służyło za schron turystyczny znajduje się obecnie Ośrodek Turystyki Górskiej oraz dyżurka GOPR. Przy schronisku znajduje się miejsce ogniskowe z wiatą oraz park linowy. Obsługa ma możliwość zorganizowania wycieczek górskich oraz objazdowych w Beskidzie Sądeckim, Pieninach oraz na Słowację.

Schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej
źródło: wikimedia.org, autor: Rafał M. Socha (Azymut), licencja CC BY-SA 4.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here