Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej
źródło: wikimedia.org, autor: Pudelek, licencja CC BY-SA 3.0

Duże schronisko znajdujące się w połowie pasma Jaworzyny w Beskidzie Sądeckim, przy czerwonym Głównym Szlaku Beskidzkim. Jest bardzo dobrym miejscem noclegowym dla osób przemierzających to pasmo, a jego okolice oferują piękne widoki na Beskid Sądecki.

Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej – położenie

Schronisko znajduje się mniej więcej w połowie drogi między Rytrem, a Krynicą, na głównym grzbiecie Pasma Jaworzyny. Stoi na Hali Łabowskiej, ponad miejscowością Łabowa i Łabowiec w otoczeniu lasów. Przy schronisku znajduje się ważny węzeł szlaków. Grzbietem przebiega tu Główny Szlak Beskidzki z Rytra do Krynicy. Dojście z obydwu stron zajmuje po około 4-5 h. Od najbliższego schroniska na Jaworzynie dzieli je 3 h drogi. W poprzek grzbietu prowadzi szlak niebieski z Łabowej do Piwnicznej oraz szlak żółty z Łomnicy Zdroju. Dojście z Łabowej przez Łabowiec prowadzi asfaltową i szutrową drogą i trwa około 2 h 30 min. Dojście z Piwnicznej to 3 h 15 min, zaś z Łomnicy około 3 h.  Zimą grzbietem Pasma Jaworzyny oraz w kierunku Łabowej prowadzi szlak narciarski.

W pobliżu schroniska znajduje się kilka jaskiń szczelinowych pod Wierchem nad Kamieniem, zaś przy schronisku umieszczona jest tablica poświęcona partyzantom oddziałów majora Zubka- Tatara.

Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej - panorama
źródło: wikimedia.org, autor: Jerzy Opioła, licencja CC BY-SA 4.0

Noclegi w Schronisku PTTK na Hali Łabowskiej

Schronisko na Hali Łabowskiej zostało zbudowane w 1953 r. jako schron turystyczny, który rozbudowano w latach 1973-1980. Obecnie może pomieścić 60 osób w pokojach 2-8 osobowych ze wspólnym węzłem sanitarnym. Przy braku miejsc na łóżkach udzielane są noclegi na podłodze, na karimatach. Przy obiekcie działa pole namiotowe. Ceny noclegów zaczynają się od 25 zł. Jest możliwość wypożyczenia pościeli w cenie 12 zł. Nocleg na polu namiotowym kosztuje 10 zł/os. Honorowane są zniżki dla członków PTTK, PTT, przewodników górskich i Honorowych Dawców Krwi.

Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej - wnętrze
źródło: wikimedia.org, autor: Jerzy Opioła, licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej – potrzebne informacje

W schronisku działa bufet oferujący dania śniadaniowe oraz obiadowe. Obiekt organizuje różnorodne imprezy, sylwestry, obozy i biwaki, ogniska, imprezy integracyjne, spotkania tematyczne. Obok budynku znajduje się miejsce ogniskowe i wiata. Zimą możliwe jest wypożyczenie nart, sanek i rakiet śnieżnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here