Schronisko PTTK Odrodzenie
źródło: commons.wikimedia.org, autor SchiDD, licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko Odrodzenie znajduje się w centrum Karkonoszy i jest dużym obiektem oferującym noclegi w wyremontowanych w ostatnich latach pokojach oraz doskonałą domową kuchnię.

Schronisko PTTK Odrodzenie – położenie

Obiekt znajduje się w środkowej części Karkonoszy, kilkadziesiąt metrów nad Przełęczą Karkonoską, na wysokości 1236 m n.p.m. Sąsiaduje z czeskim schroniskiem Spindlerovka, do którego prowadzi asfaltowa, dostępna dla samochodów droga ze Spindleruv Mlyna. Na przełęczy znajduje się duży parking.

Obok schroniska przebiega czerwony Główny Szlak Sudecki. Najbliższe schroniska to Pod Łabskim Szczytem (prawie 3 h marszu) oraz Strzecha Akademicka i Dom Śląski (po 2 h marszu). Na Śnieżkę idzie się stąd 2 h 30 min, zaś Czerwonym Szlakiem ze Szklarskiej Poręby prawie 6 h. Do schroniska można też dojść w 2 h niebieskim szlakiem z Przesieki oraz z Karpacza połączeniem szlaków niebieskiego, żółtego i czerwonego w 2 h 15 min.

Schronisko PTTK Odrodzenie
źródło: commons.wikipedia.org, autor Przemysław Jahr, licencja Public Domain

Noclegi w Schronisku PTTK Odrodzenie

Schronisko zostało zbudowane w dwudziestoleciu międzywojennym jako schronisko młodzieżowe. Po II wojnie światowej używały go Wojska Ochrony Pogranicza, a następnie przejęło Je Polskie Towarzystwo Tatrzańskie i PTTK. Do początków XXI w. obiekt miał bardzo słabe opinie i uznawany był za zaniedbany. Dopiero w 2009 r. po przejęciu go przez nowych dzierżawców rozpoczął się generalny remont. Dziś pokoje i łazienki śmiało mogą konkurować pensjonatami.

Schronisko może pomieścić obecnie około 100 osób w pokojach 1-14 osobowych. Część pokoi 2-4 osobowych wyposażona jest w łazienki, mieszkańcy pozostałych mogą korzystać ze wspólnego, niedawno wyremontowanego węzła sanitarnego na korytarzach. Cena noclegu w pokojach wieloosobowych to 30 zł, zaś w pokojach 1-4 osobowych bez łazienek 35-45 zł. Noclegi w pokojach z łazienkami kosztują 50 zł, zaś w apartamentach 60 zł. Osoby nieposiadające śpiworów muszą dopłacić 8 zł za pościel. Honorowane są zniżki dla członków PTTK oraz dla dzieci do 12 lat.

Schronisko PTTK Odrodzenie
źródło: commons.wikipedia.org, autor Jojo, licencja Public Domain

Schronisko PTTK Odrodzenie – potrzebne informacje

W schronisku działa kuchnia i bufet, czynne od 8:00 do 20:00 oferujące całodzienne wyżywienie. Obiekt znany jest z domowej kuchni oraz dań regionalnych. Codziennie dostępne są także obiadowe zestawy dnia w niższych cenach. Bezpłatny wrzątek można otrzymać do godziny 21:00.W schronisku znajduje się jadalnia oraz taras z ławami i stołami .

Obok schroniska zimą przebiega szlak narciarski z wyznaczonymi torami. Po czeskiej stronie znajdują się wyciągi narciarskie oraz trasy zjazdowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here