Schronisko PTTK na Stogu Izerskim
źródło: commons.wikipedia.org, autor Pudelek , licencja CC BY-SA 4.0

Liczące sobie prawie 100 lat schronisko na Stogu Izerskim  jest jedynym obiektem PTTK w tych górach. Znajduje się w sąsiedztwie kolejki gondolowej ze Świeradowa Zdroju, na malowniczej polanie, z której roztaczają się wspaniałe widoki na okolicę.

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim
źródło: commons.wikipedia.org, autor Slawek Ilski, licencja CC BY-SA 3.0

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim – położenie

Schronisko znajduje się na wysokości 1060 m n.p.m. , pod szczytem Stogu Izerskiego w Górach Izerskich. Leży nad Świeradowem Zdrojem, w miejscu bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów. W okolicy znajduje się jeden z najwyższych szczytów w tej grupie górskiej, Smrek o wysokości 1123 m n.p.m. Ze schroniska można na niego dojść zielonym szlakiem w około godzinę.

Najprostszym sposobem dostania się do schroniska jest wjazd kolejką gondolową, której górna stacja znajduje się w odległości kilkudziesięciu metrów od obiektu. Pod samo schronisko prowadzi też szutrowa droga ze Świeradowa, która jest jednak zamknięta dla ruchu samochodowego. Obok schroniska przebiega zielony szlak okrężny z Czerniawy Zdroju (czas dojścia w obydwie strony około 2 h) oraz żółty szlak z Rozdroża Izerskiego (czas dojścia około 5 h 30 min). Przy górnej stacji kolejki, w odległości kilkudziesięciu metrów od schroniska przebiega czerwony Główny Szlak Sudecki na odcinku ze Świeradowa Zdroju (ok. 2 h) do Szklarskiej Poręby (ok. 5 h) Najbliższym miejscem noclegowym jest prywatne schronisko Chatka Górzystów przy żółtym szlaku z Rozdroża Izerskiego, odległa o około 2h 30 min marszu. Zimą w okolicy schroniska można skorzystać z licznych tras do narciarstwa biegowego.

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim
źródło: commons.wikipedia.org, autor I, Hydrus, licencja CC BY 2.5

Noclegi w Schronisku PTTK na Stogu Izerskim

Schronisko na Stogu Izerskim wybudowano w 1922 r. z inicjatywy rodziny Schaffgotschow oraz niemieckiego towarzystwa górskiego. Jest to drewniany budynek na kamiennej podmurówce, ze spadzistym dachem oraz przeszkloną dużymi oknami werandą, z której podziwiać można widoki w kierunku Świeradowa Zdroju.

Schronisko dysponuje obecnie 50 miejscami noclegowymi w pokojach 2-10 osobowych ze wspólnym węzłem sanitarnym oraz w pokojach 2 i 4 osobowych z własną łazienką. Ze względu na ograniczenia wynikające z przepisów przeciwpożarowych obiekt nie udziela noclegów zastępczych na podłodze. Ceny noclegów kształtują się od 35 zł za miejsce w pokoju 6-10 osobowym, 45 zł w pokoju 4-5 osobowym i 50 w 2-3 osobowym bez łazienki po 60 zł w pokojach z łazienkami. Honorowane są zniżki dla członków PTTK (tylko na pokoje bez łazienek) oraz dla Honorowych Dawców Krwi. Osoby nieposiadające śpiworów muszą wykupić komplet pościeli w cenie 8 zł. W obiekcie można płacić tylko gotówką.

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim
źródło: commons.wikipedia.org, autor Danuta B. / fotopolska.eu, licencja CC BY-SA 3.0

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim – potrzebne informacje

W schronisku znajduje się bufet, który oferuje całodzienne wyżywienie. Kuchnia serwuje dania polskie, regionalne i barowe, w których wykorzystuje miejscowe produkty, w tym dary lasu. Bufet główny czynny jest od 9:00 do 17:00, zaś mały od 8:00 do 9:00 i od 17:00 do 19:00. Turyści chcący dotrzeć do schroniska po 19:00 proszeni są o kontakt z obsługą.

Okolice Stogu Izerskiego ze względu na kolejkę gondolową oraz niewielką odległość od Świeradowa Zdroju są chętnie odwiedzane przez turystów. W obiekcie znajduje się duży taras do odpoczynku, zimą w okolicy działają trasy narciarstwa biegowego, a szczyt Stogu Izerskiego jest popularnym miejscem startów paralotniarzy.

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim
źródło: commons.wikipedia.org, autor Pnapora, licencja CC BY-SA 4.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here