Schronisko PTTK Stożek
źródło: pl.wikipedia.org, autor Wlodek k1 , licencja CC BY-SA 3.0

Schronisko Stożek jest najstarszym, wciąż istniejącym polskim schroniskiem w Beskidzie Śląskim oraz najdłużej działającym nieprzerwanie w tym samym budynku schroniskiem w Beskidach. Jest to duży, drewniany budynek położony malowniczo nad Wisłą, w sąsiedztwie granicy polsko-czeskiej i oferujący możliwość noclegu oraz całodzienne wyżywienie.

Schronisko PTTK Stożek – położenie

Schronisko stoi pod szczytem Stożka Wielkiego w Beskidzie Śląskim na wysokości 957 m n.p.m. Przebiega obok niego granica polsko-czeska, a położenie na polanie gwarantuje ładne widoki na okoliczne góry. Po stronie polskiej najbliższą miejscowością jest Wisła i jej osiedle Głębce, zaś po stronie czeskiej Jablunkov. Najbliższe schroniska to prywatne na Soszowie w odległości około półtorej godziny marszu i zarządzany przez PTTK Przysłop pod Baranią Górą (ok. 5 h marszu). Obiekt położony jest przy węźle szlaków turystycznych dzięki czemu można do niego dojść z każdej strony. Najważniejszym z nich jest czerwony Główny Szlak Beskidzki na odcinku z Ustronia (4 h)  do Przełęczy Kubalonka (2 h). Krzyżują się z nim szlaki polskie i czeskie przecinające w poprzek pasmo Stożka i Czantorii. Z Wisły Centrum możn tu dojść w około 2 h szlakiem żółtym, zaś z Wisły Głębców w półtorej godziny szlakiem zielonym lub w 2 h szlakiem niebieskim. Zielonymi (2 h) i żółtymi ( 3 h 30 min) znakami wyznakowane jest dojście z Istebnej. Na Stożek można też wyjść niebieskim i żółtym szlakiem z czeskiego Jablunkova. W pobliże schroniska  (dolna stacja wyciągu narciarskiego) prowadzi droga asfaltowo-szutrowa z Wisły Głębców przez Łabajów.

Schronisko PTTK Stożek
źródło: pl.wikipedia.org, autor ToSter, licencja CC BY-SA 3.0

Noclegi w Schronisku PTTK Stożek

Schronisko zostało zbudowane w 1921 r. przez Polskie Towarzystwo Beskid w Cieszynie. Wcześniej w Beskidzie Śląskim powstawały schroniska, ale budowane przez organizacje niemieckie. Tym samym stojący do dziś w niemal niezmienionej formie Stożek stał się pierwszym polskim obiektem w Beskidzie Śląskim, a po rozebraniu Markowych Szczawin jest najdłużej działającym w tym samym budynku polskim schroniskiem w całych Beskidach.

Jest to drewniana, duża budowla na wysokiej kamiennej podmurówce, z jadalnią z panoramicznymi oknami oraz tarasem. Obecnie oferuje 72 miejsca w pokojach 2-8 osobowych z łazienkami i bez. Ceny w pokojach bez łazienek wynoszą 40 zł/os., zaś w pokojach z łazienkami 60 zł/os. W razie braku miejsc w pokojach udzielane są noclegi zastępcze na podłodze. Uznawane są zniżki dla członków PTTK.

Schronisko PTTK Stożek – potrzebne informacje

W schronisku znajduje się restauracja z dużym wyborem dań śniadaniowych, obiadowych i barowych oraz niewielki sklepik ze słodyczami i pamiątkami. W przeszklonej jadalni pomieścić się może ponad 100 osób. Latem działa także ogródek z parasolami. W schronisku dostępna jest telewizja, stół do ping-ponga oraz sauna. Można wypożyczyć gry planszowe i zręcznościowe. Po uprzednim uzgodnieniu możliwe jest palenie ogniska czy urządzenie dyskoteki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here