Schronisko PTTK na Kudłaczach
źródło: pl.wikipedia.org, autor Rafał M. Socha (Azymut), licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko na Kudłaczach jest jednym z najnowszych schronisk PTTK w polskich górach. Zostało otwarte w 1991 r. i znajduje się w Paśmie Lubomira i Łysiny niedaleko Myślenic. Oferuje noclegi oraz wyżywienie, a także organizuje wiele imprez turystycznych i spotkań.

Schronisko PTTK na Kudłaczach – położenie

Schronisko leży w Paśmie Lubomira i Łysiny, które przez część geografów zaliczane jest do Beskidu Wyspowego, przez innych zaś do Beskidu Makowskiego. Stoi w przysiółku Kudłacze nad miejscowością Krzywica i doliną Raby. W odległości godzinnego marszu znajduje się najwyższy szczyt pasma, Lubomir, na którym stoi obserwatorium astronomiczne.

Obok schroniska przebiega czerwony Mały Szlak Beskidzki na odcinku z Myślenic do Przełęczy Wielkie Drogi obok Kasiny Wielkiej. Dojście z Myślenic zajmuje 3 h 40 min, a z Kasiny 4 h. Przy schronisku ze szlakiem czerwonym krzyżuje się czarny z Pcimia (czas dojścia 3 h) oraz zielony z Poręby (czas dojścia 2 h). Od strony Pcimia do przysiółka Kudłacze dojechać można samochodem asfaltową drogą. Na końcu przysiółka znajduje się parking, z którego można w około 10 min dojść do schroniska.

Noclegi w Schronisku PTTK na Kudłaczach

Schronisko zostało zbudowane w latach 1990-1991. Jest to murowany budynek obłożony drewnem. Dysponuje obecnie 37 miejscami noclegowymi w pokojach dwu, kilku i wieloosobowych ze wspólnym węzłem sanitarnym. Ceny noclegów zaczynają się od 30 zł w pokojach wieloosobowych. W razie braku miejsc na łóżkach udzielane są noclegi zastępcze na podłodze. Przy schronisku znajduje się pole namiotowe, na którym nocleg kosztuje 10 zł/os. Osoby nieposiadające śpiworów zobowiązane są do wypożyczenia pościeli w cenie 20 zł za komplet. Schronisko honoruje zniżki dla członków PTTK, PTT, SKPG Harnasie z Gliwic, posiadaczy karty Euro<26 oraz dla Honorowych Dawców Krwi. Osobom, które przyprowadzą do obiektu minimum 10 os. na co najmniej 1 noc udzielane są noclegi bezpłatne. Obowiązują zniżki dla stałych bywalców schroniska.

Schronisko PTTK na Kudłaczach – potrzebne informacje

W schronisku znajduje się duża świetlica-jadalnia, w której serwowane są posiłki. Jest możliwość zamówienia całodziennego wyżywienia. Obok obiektu znajdują się 2 wiaty, w tym jedna ogniskowa. Organizowane są wieczory integracyjne, imprezy firmowe i towarzyskie. Gospodarze organizują także pokazy slajdów górskich, spotkania, koncerty i inne imprezy turystyczne. W sezonie letnim w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca do schroniska zapraszane są osoby niepełnosprawne na bezpłatne ognisko i poczęstunek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here