Schronisko „Koliba” na Łapsowej Polanie
źródło: pl.wikipedia.org, autor Jerzy Opioła, licencja CC BY-SA 3.0

Koliba jest prywatnym schroniskiem znajdującym się w Gorcach, nad Nowym Targiem. Działa od 2017 r., choć historia budynku i jego zagospodarowania turystycznego ma już ponad pół wieku. Przez wiele lat obiekt był zamknięty, ale nowi gospodarze tchnęli w niego drugą młodość, tworząc miejsce przyjazne i swojskie, do którego turyści chętnie wracają.

Schronisko „Koliba”- położenie

Schronisko „Koliba” znajduje się na Łapsowej Polanie na południowych zboczach Bukowiny Obidowskiej, na wysokości około 860 m n.p.m. Roztacza się stąd piękna panorama Tatr oraz widok na znajdujący się poniżej Nowy Targ. Najbliższymi miejscowościami, z których można dojść tu znakowanymi szlakami pieszymi są Nowy Targ oraz Klikuszowa. W odległości 1h 20 min marszu (szlaki czarny i zielony) znajduje się schronisko PTTK Stare Wierchy, zaś w odległości 2 h 15 min marszu (szlaki czarny i żółty) schronisko PTTK pod Turbaszem.

Przy schronisku przebiega niebieski szlak z Nowego Targu pod Bukowinę Obidowską. Z miasta można tu dojść w około dwie godziny, zaś z końca asfaltowej drogi, gdzie można zostawić samochód w niecałą godzinę. Powyżej schroniska, na przełęczy między Bukowiną Obidowską a Matejową znajduje się połączenie niebieskiego szlaku z czarnym prowadzącym z Klikuszowej na Bukowinę Miejską. Z Klikuszowej można nim dojść do skrzyżowania w godzinę, zaś dojście do schroniska to kolejne 10 min marszu.

Noclegi w Schronisku „Koliba”

Schronisko „Koliba” zostało zbudowane latach sześćdziesiątych XX w. i przez ponad 10 lat było zarządzane przez PTTK. W kolejnych latach służyło jako ośrodek dla jednej z nowotarskich szkół oraz dla miejskich instytucji. Na początku XXI w. obiekt zamknięto i stał opuszczony do 2016 r., kiedy gmina Nowy Targ ogłosiła przetarg na jego ponowne zagospodarowanie. Dzięki temu, w 2017 r. schronisko, już jako obiekt prywatny rozpoczęło ponownie działalność. Są tu 34 miejsca noclegowe w pokojach 2, 3, 4, 5, 6 i 10 osobowych. Wspólny węzeł sanitarny znajduje się na parterze budynku. Ceny noclegów wynoszą 40 zł w pokojach 5, 6, i 10 osobowych oraz 50 zł w pokojach 2, 3 i 4 osobowych. W razie braku miejsc na łóżkach można skorzystać z noclegów zastępczych na podłodze w cenie 20 zł. Przy schronisku można rozbić własny namiot w cenie 17 zł od osoby. Schronisko nie przyjmuje zwierząt. Ze względu na problemy z dostępem do Internetu rezerwacje na noclegi przyjmowane są tylko telefonicznie pod numerem 535 579 403.

Schronisko „Koliba”- potrzebne informacje

W Kolibie działa bufet turystyczny oferujący domowe posiłki oraz napoje ciepłe i zimne. Dostępne są zarówno dania mięsne, jak i wegetariańskie. Znajduje się tu także niewielki sklepik, w którym można kupić pamiątki oraz przydatne na szlaku drobiazgi. Na parterze budynku mieści się duża jadalnia, która może też służyć za świetlicę. Schronisko przyjmuje zarówno turystów indywidualnych, jak i zimowiska, rajdy, zielone szkoły czy imprezy integracyjne. Ze względu na problemy z zasięgiem internetowym nie ma możliwości płatności kartą. Przyjmowana jest jedynie gotówka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here