Studenckie Schronisko Turystyczne „Lasek”
źródło: pl.wikipedia.org, autor Jerzy Opioła, licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko „Lasek” to klimatyczna, studencka chatka znajdująca się w północnej części Beskidu Żywieckiego. Jest obiektem całorocznym zapewniającym noclegi we własnych śpiworach oraz dostęp do kuchni turystycznej.

Studenckie Schronisko Turystyczne „Lasek” – położenie

Schronisko położone jest w Paśmie Jałowieckim, zaliczanym najczęściej do Beskidu Żywieckiego, choć czasami występuje też jego przyporządkowanie do Beskidu Makowskiego. Stoi w przysiółku Łosek między Pewelą Wielką, a Koszarawą, na zboczach góry Lasek. Od stacji kolejowej w Peweli Wielkiej do przysiółka doprowadzona jest asfaltowo- szutrowa droga przejezdna dla samochodów. Obok chatki przebiega żółty szlak turystyczny Sopotnia Wielka – Przełęcz Przysłop nad Zawoją. Dojście nim z Przyborowa zajmuje około półtorej godziny, zaś z Koszarawy 40 min. Z Koszarawy można też dość do Laska niebieskim szlakiem chatkowym, który rozpoczyna się przy kościele.

Noclegi w Studenckim Schronisku Turystycznym „Lasek”

Schronisko mieści się w około stuletniej chacie, którą w 1971 r. zakupił klub turystyczny ELEKT z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Po przystosowaniu do potrzeb przyjmowania turystów funkcjonowało ono do końca XX w. jako sezonowy obiekt studenckiej bazy noclegowej. Obecnie posiada stałego gospodarza i otwarte jest przez cały rok.

W schronisku może pomieścić się około 40 osób na pryczach w pokojach wieloosobowych oraz na materacach rozłożonych na poddaszu. Należy mieć własny śpiwór. Noclegi kosztują 20 zł dla studentów i uczniów oraz 25 zł dla pozostałych turystów.

Studenckie Schronisko Turystyczne „Lasek” – potrzebne informacje

W schronisku jest bieżąca woda i ogólnodostępna łazienka. Znajduje się w niej bojler, dzięki któremu można podgrzewać wodę do mycia. Toalety znajdują się na zewnątrz. Na parterze chaty jest spora świetlica oraz kuchnia turystyczna, z której mogą korzystać nocujący. Jest ona wyposażona w kuchenkę gazową i podstawowe naczynia. Zimą rozpalany jest piec. Przy obiekcie znajduje się miejsce ogniskowe, huśtawki dla dzieci oraz boisko do siatkówki. „Lasek” słynie ze świetnej atmosfery i prawdziwie górskiego klimatu. Odbywają się tu koncerty zespołów grających piosenką turystyczną i poezję śpiewaną, organizowane są spotkania sympatyków schroniska i imprezy integracyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here