Schronisko PTTK na Hali Szrenickiej
źródło: pl.wikipedia.org, autor SchiDD , licencja CC BY-SA 3.0

Schronisko na Hali Szrenickiej znajduje się w zachodniej części Karkonoszy, nad Szklarską Porębą. Jest to jeden z największych obiektów w tych górach, mogący przyjąć jednocześnie 100 osób w pokojach. W ostatnich latach obiekt przeszedł gruntowny remont, który zdecydowanie podniósł jego standard.

Schronisko PTTK na Hali Szrenickiej – położenie

Schronisko znajduje się między szczytami Kamiennika i Szrenicy, na rozległej hali na wysokości około 1200 m n.p.m. Roztaczają się stąd piękne widoki na Góry Izerskie. W odległości około 15 minutowego spaceru znajduje się górna stacja kolejki krzesełkowej ze Szklarskiej Poręby. Z miejscowości tej można się tu także dostać czerwonym Głównym Szlakiem Sudeckim w 1 h 30 min. Prowadzi on dalej w kierunku Łabskiego Szczytu (1 h 30 min), Śnieżnych Kotłów (2 h) oraz Śnieżki (8 h). Krzyżuje się z nim szlak zielony z Jakuszyc (2 h 20 min) w kierunku Schroniska pod Łabskim Szczytem (1 h 30 min) i Przełęczy Karkonoskiej ( 5 h).

Noclegi w Schronisku PTTK na Hali Szrenickiej

Pierwszą chatę dla wędrowców postawiono na Hali Szrenickiej w XVIII w. Od tego czasu obiekt był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Najstarsze jego części stojące do dziś pochodzą z 1895 r. Jest to drewniana, duża budowla na kamiennej podmurówce, nakryta spadzistym dachem. Obecnie pomieścić może 100 osób w pokojach 1- 8 i 14 osobowych ze wspólnym, wyremontowanym węzłem sanitarnym oraz w kilku pokojach i apartamentach o podwyższonym standardzie z umywalką w pokojach. Ceny kształtują się od 30 zł w pokojach wieloosobowych do 60 zł/os w apartamencie. Osoby nie posiadające śpiworów muszą wykupić jednorazowo komplet pościeli w cenie 8 zł.

Schronisko PTTK na Hali Szrenickiej
źródło: pl.wikipedia.org, autor SkywalkerPL , licencja CC BY 4.0

Schronisko PTTK na Hali Szrenickiej – potrzebne informacje

W schronisku działa otwarty od 8:00 do 20:00 bufet serwujący śniadania, obiady i kolacje oraz napoje zimne i gorące. Jest tu duża jadalnia-świetlica, w której można zjeść oraz odpocząć po całym dniu wędrówki. Przed schroniskiem znajduje się taras z ławami, skąd można podziwiać panoramę Gór Izerskich.

Remonty, jakie prowadzone są w schronisku od 2012 r. sprawiły, że jego standard znacząco się podniósł. Oprócz remontu pokoi i sanitariatów wybudowano także saunę fińską, w której można się zrelaksować po wysiłku. Obok obiektu znajduje się plac zabaw dla dzieci, a w całym budynku można korzystać z bezpłatnego internetu wi-fi.

Zimą obok schroniska działają wyciągi i ratrakowane trasy zjazdowe, a także nartostrady Lolobrygida oraz Śnieżynka. Przy górnej stacji kolejki krzesełkowej rozpoczyna się także trudna trasa zjazdowa FIS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here