Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą
źródło: pl.wikipedia.org, autor Micio., licencja CC BY-SA 3.0

Schronisko Przysłop pod Baranią Górą należy do najpopularniejszych obiektów Beskidzie Śląskim. Po ostatnim dużym remoncie i zmianie zarządców notuje także coraz lepsze miejsca w rankingu schronisk i nastawia się na promowanie turystyki oraz organizację imprez tematycznych.

Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą – położenie

Schronisko znajduje się w południowej części Beskidu Śląskiego, w Paśmie Baraniej Góry. Najbliższymi miejscowościami są Istebna i Koniaków. W odległości około godzinnego marszu znajduje się szczyt Barania Góra, na którym stoi wieża widokowa. Najbliższe schronisko znajduje się na Skrzycznem i jest odległe o około 5 h marszu szlakiem niebieskim. Do schroniska prowadzą liczne szlaki piesze, które pozwalają tu dotrzeć ze wszystkich stron. Doliną Czarnej Wisełki od strony Wisły biegnie tu zamknięta dla samochodów droga, którą można pokonać rowerem. Dojście nią z Wisły zajmuje 2 h. Obok schroniska przebiega czerwony Główny Szlak Beskidzki na odcinku z Przełęczy Kubalonka do Węgierskiej Górki. Dojście z Przełęczy zajmuje około 3 h, z Węgierskiej Górki  5 h. Krzyżuje się z nim niebieski szlak z Koniakowa, skąd można dojść w 2 h 30 min oraz zielony szlak z Istebnej – czas przejścia także 2 h 30 min, w większości drogami asfaltowymi.

Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą
źródło: pl.wikipedia.org, autor Micio., licencja CC BY-SA 3.0

Noclegi w Schronisku PTTK Przysłop pod Baranią Górą

Tradycje istnienia schroniska na Przysłopie sięgają XIX w. i czasów panowania Habsburgów. Znajdował się tu ich pałacyk myśliwski, który w 1985 r. rozstał przeniesiony do Wisły. Dzisiejszy budynek schroniska to trzypiętrowy, betonowy blok. Na szczęści w ostatnich latach został zmodernizowany i zyskał nieco wdzięku. Znajdują się tu miejsca noclegowe dla 50 osób w pokojach 2 i 3 osobowych z łazienkami oraz 4-11 osobowych ze wspólnym węzłem sanitarnym. Ceny noclegów kształtują się od 40 zł w pokojach zbiorowych do 65 w pokojach 2 i 3 osobowych. W razie braku miejsc w pokojach udzielane są noclegi zastępcze na podłodze w cenie 20 zł. Obok schroniska można rozbić namiot w cenie 20 zł/os. Obiekt honoruje zniżki dla członków PTTK, przewodników górskich, Honorowych Dawców Krwi i zdobywców Korony Gór Polski (poświadczone książeczką).

Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą – potrzebne informacje

W ostatnich latach schronisko na Przysłopie przeszło gruntowny remont. Nowi właściciele zmienili wystrój jadalni, wymienili łóżka i sprawili, że posępny budynek nabrał życia. Nadal działa tu kuchnia, bufet i jadalnia serwująca dania śniadaniowe, obiady, kolacje i przekąski. Jest też mały sklepik ze słodyczami i napojami oraz drobnymi pamiątkami. Nowi właściciele dbają o to, by w schronisku ciągle coś się działo. Organizowane są imprezy turystyczne, plenerowe, warsztaty, spotkania górskie, pokazy zdjęć i wiele innych. W budynku starego schroniska działa prowadzony przez PTKK Baraniogórski Ośrodek Historii Turystyki Górskiej „U źródeł Wisły” ze zbiorami dotyczącymi historii turystyki w Beskidzie Śląskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here