Bacówka PTTK Jaworzec
źródło: wikimedia.org, autor: nn, licencja CC BY 2.5

Schronisko znajdujące się w malowniczej dolinie Wetlinki i będące jedną z kilku na terenie Bieszczad bacówek turystyki kwalifikowanej. Jej położenie w pobliżu drogi oraz szlaku turystycznego na Przełęcz Orłowicza sprawia, że jest dobrym punktem wypadowym do poznawania Bieszczad.

Bacówka PTTK Jaworzec- położenie

Schronisko znajduje się na terenie nieistniejącej obecnie wsi Jaworzec, niedaleko Kalnicy k. Wetliny. Zostało zbudowane w latach siedemdziesiątych XX w. jako jedna z pierwszych bieszczadzkich bacówek turystyki kwalifikowanej zaprojektowanych przez Edwarda Moskałę. Schronisko położone jest w dolinie rzeki Wetlinka, niedaleko drogi z Kalnicy do rezerwatu Sine Wiry. W odległości kilkuminutowego spaceru od bacówki znajduje się parking. Przy schronisku przebiega szlak czarny prowadzący z Przełęczy pod Jawornem przez Jabłonki, Łopiennik, Dołżycę k. Cisnej na Przełęcz Orłowicza miedzy Połoniną Wetlińską a Smerekiem. Czas dojścia na Przełęcz Orłowicza to około 2 i pół godziny.

Noclegi w Bacówce PTTK Jaworzec

Schronisko to typowy projekt tak zwanych „Moskałówek”, bacówek wymyślonych przez Edwarda Moskałę, których kilkanaście stoi w różnych górach w Polsce. Jest to drewniany budynek na wysokiej kamiennej podmurówce ze spadzistym, strzelistym dachem. Na parterze znajduje się sala jadalna, w piwnicach węzeł sanitarny, a na piętrach miejsca do spania. Schronisko dysponuje 29 miejscami w pokojach 2-7 osobowych w bacówce oraz 16 miejscami dostępnymi tylko latem w sąsiednim budynku tak zwanej Betlejemki. Betlejemka ma własną salę jadalną, ale węzeł sanitarny znajduje się w głównej bacówce. Istnieje możliwość rozbicia namiotu przy schronisku, a w razie braku miejsc turystom udzielane są noclegi zastępcze na podłodze. Ceny noclegów w pokojach zaczynają się od 35 zł. Za nocleg zastępczy trzeba zapłacić 20 zł, a w namiocie 10 zł/os. Turyści śpiący w pokojach i nieposiadający własnej pościeli mogą ją wypożyczyć za jednorazową opłatą w wysokości 15 zł. Do noclegu zastępczego konieczny jest własny śpiwór. Schronisko przyjmuje zwierzęta za jednorazową opłatą 30 zł. Ze względu na małą ilość miejsc oraz popularność w lecie oraz w okresie wzmożonego ruchu turystycznego konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc.

Bacówka PTTK Jaworzec- przydatne informacje

W bacówce działa bufet, w którym podawane są śniadania, dania barowe oraz obiady. Turyści mogą też otrzymać wrzątek do własnych naczyń. W sezonie kosztuje on 1 zł/litr, zaś po sezonie jest bezpłatny. Przy schronisku znajduje się miejsce ogniskowe oraz wiata. W jadalni można skorzystać z biblioteczki oraz gier. Bacówka nie jest podłączona do sieci elektrycznej, ale korzysta z agregata oraz niewielkiej elektrowni słonecznej, co jednak czasem powoduje przerwy w dostawie energii. Woda do mycia ogrzewana jest w bojlerach elektrycznych i z tego powodu kąpiel w ciepłej wodzie możliwa jest tylko między 18:30 a 23:00. Latem, w czasie suszy w schronisku czasem brakuje wody, co ogłaszane jest zawsze na stronie internetowej.

Schronisko znane jest z miłego, górskiego klimatu i od wielu lat organizuje koncerty, spotkania z ludźmi gór czy wieczory artystyczne. W połowie sierpnia odbywają się tu Spotkania muzyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here