Schronisko bacówka PTTK Pod Mała Rawką
źródło: wikimedia.org, autor: Red 81, licencja: CC BY-SA 4.0

Położona między Rawkami, a Połoniną Caryńską, Bacówka Pod Małą Rawką zaliczana jest do najpopularniejszych bieszczadzkich schronisk. Położenie w pobliżu Wielkiej Obwodnicy Bieszczadzkiej czyni z niej dobry punkt wypadowy do poznawania Bieszczad, a klimat chwalony jest od lat przez setki nocujących tu turystów.

Bacówka PTTK Pod Mała Rawką- położenie

Schronisko położone jest na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, około 900 m od Wielkiej Obwodnicy Bieszczadzkiej i parkingu pod Przełęczą Wyżniańską. Prowadzi do niego szutrowa droga, którą biegnie zielony szlak spod Magury Stuposiańskiej przez Połoninę Caryńską na Małą Rawkę i Działem do Wetliny. Dojście od drogi zajmuje około 20 min. Wejście na Połoninę Caryńską trwa około półtorej godziny, zaś na Małą Rawkę do dwóch godzin. Z Małej Rawki można kontynuować wędrówkę żółtym i niebieskim szlakiem na Wielką Rawkę i Kremenaros, gdzie spotykają się granice Polski, Słowacji i Ukrainy. Takie położenie sprawia, że bacówka jest bardzo popularna wśród turystów.

Schronisko Bacówka Pod Małą Rawką w Bieszczadach
źródło: wikimedia.org, autor: Jerzy Opioła, licencja: CC BY-SA 4.0

Noclegi w Bacówce PTTK Pod Mała Rawką

Schronisko jest typową bacówką turystyki kwalifikowanej, zaprojektowanym w latach siedemdziesiątych XX w. przez Edwarda Moskałę. Jest to drewniany budynek na wysokiej kamiennej podmurówce, nakryty stromym dachem krytym gontem. W piwnicach znajduje się węzeł sanitarny, na parterze bufet i jadalnia, zaś na piętrach sale noclegowe. Bacówka dysponuje 28 miejscami noclegowymi w pokojach 2-8 os. Udzielane są także noclegi zastępcze na podłodze, a przy schronisku działa pole namiotowe. Nocujący w namiotach mają dostęp do bufetu oraz węzła sanitarnego w schronisku. Ceny noclegów w pokojach zaczynają się od 30 zł, zaś na polu namiotowym kosztują 10 zł/os. Nocleg zastępczy na podłodze kosztuje 20 zł. Ze względu na bardzo dużą popularność obiektu oraz niewielką ilość miejsc noclegowych latem oraz w szczytach sezonu konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc.

Bacówka PTTK Pod Mała Rawką- przydatne informacje

W bacówce funkcjonuje bufet, który oferuje śniadania, dania barowe oraz obiadowe. Wydawany jest też bezpłatny wrzątek do własnych naczyń. W piwnicach schroniska działa węzeł sanitarny, a ciepła woda dostępna jest popołudniami i wieczorami do wyczerpania zapasów. Zimą w bacówce można wypożyczyć rakiety śnieżne, które znacznie ułatwiają poruszanie się w zaśnieżonym terenie. Ponieważ przy schronisku nie ma parkingu, osoby zmotoryzowane powinny zostawić pojazdy na parkingu BdPN pod Przełęczą Wyżniańską.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here