Schronisko PTTK Morskie Oko zaliczane jest do najbardziej znanych w polskich górach. Stoi za nim prawie dwustuletnia historia oraz sława kultowego miejsca spotkań taterników i ludzi gór. Obecnie to bardzo popularny obiekt noclegowy oraz punkt startowy dla wychodzących na Rysy.
Schronisko PTTK Morskie Oko – położenie

Schronisko znajduje się na wysokości 1410 m n.p.m. przy czerwonym szlaku prowadzącym z Palenicy Białczańskiej na Rysy. Ze względu na swoje położenie nad Morskim Okiem oraz łatwy dostęp drogą o niewielkim nachyleniu jest najczęściej odwiedzanym ze wszystkich schronisk w Tatrach, zarówno latem, jak i zimą. Dla zdecydowanej większości turystów jest to punkt końcowy wycieczki i miejsce, gdzie można coś zjeść i wypić przed powrotem na parking. Wiele osób decyduje się także na spacer czerwonym szlakiem wokół Morskiego Oka, który szczególnie przy dobrej pogodzie jest miłym urozmaiceniem wycieczki oraz daje możliwość spojrzenia na otoczenie schroniska ze wszystkich stron. Dla wychodzących na Rysy Morskie Oko to najlepszy punkt startowy gdyż daje możliwość zdobycia szczytu i powrotu na dół w ciągu jednego dnia.
Noclegi w Schronisku PTTK Morskie Oko

Schronisko składa się z dwóch budynków, dysponujących łącznie 79 miejscami noclegowymi na łóżkach. Oprócz tego zgodnie z regulaminem schronisk PTTK udzielane są tak zwane noclegi zastępcze na podłodze we własnych śpiworach. W starszym budynku schroniska wzniesionym w 1874 r. i nazywanym także Wozownią znajdują się 43 miejsca w 3 salach zbiorowych, zaś w tak zwanym Nowym Schronisku, 36 miejsc w pokojach 3-6 osobowych. Ceny noclegów zaczynają się od 31 zł w salach zbiorowych oraz na podłodze. Honorowane są zniżki dla członków PTTK i Alpenverein z aktualną legitymacją członkowską oraz dla Honorowych Dawców Krwi. Ze względu na bardzo duże obłożenie obiektu konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc, na bardziej oblegane terminy (np. długie weekendy) nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.
Schronisko PTTK Morskie Oko- przydatne informacje
W budynku Nowego Schroniska działa restauracja oraz niewielki sklepik ze słodyczami, napojami, mapami, literaturą górską i pamiątkami. Tu także znajduje się recepcja schroniska. W kuchni wydawany jest darmowy wrzątek do własnych naczyń, a na korytarzach znajdują się ogólnodostępne czajniki, z których korzystać mogą nocujący. W schronisku, zarówno za noclegi, jak i w restauracji można płacić wyłącznie gotówką. Przed planowanym przybyciem do Morskiego Oka dobrze jest sprawdzić dostępność miejsc. W sezonie miejsca na łóżkach rezerwowane są z bardzo dużym wyprzedzeniem. Ze względu na to, że Morskie Oko to kultowe miejsce dla taterników i ludzi związanych z górami może się zdarzyć, że czasami obiekt jest w całości rezerwowany na spotkania taternickie, przewodnickie i inne. W takich wypadkach informacja publikowana jest z wyprzedzeniem na stronie internetowej schroniska.
Schronisko PTTK Morskie Oko pomimo dużej komercjalizacji turystyki w Tatrach, a w szczególności w rejonie Morskiego Oka zachowało swój niepowtarzalny klimat, za którym stoi przede wszystkim gospodarująca tu nieprzerwanie od 1945 r. rodzina Łapińskich. Ich obecność nad Morskim Okiem jest dla wielu symbolem trwałości tradycji tego miejsca.