Bacówka PTTK na Maciejowej zimą
źródło: wikimedia.org, autor: Travelarz, licencja CC BY-SA 3.0

Bacówka turystki kwalifikowanej na Maciejowej jest jednym z kilkunastu schronisk wybudowanych w drugiej połowie XX w. w ramach akcji zapoczątkowanej przez Edwarda Moskałę. Oferuje noclegi w prostych warunkach z węzłem sanitarnym oraz bufet z możliwością wyżywienia.

Bacówka PTTK na Maciejowej – Położenie

Schronisko znajduje się w zachodniej części Gorców na wysokości 852 m n.p.m. w pobliżu szczytu Maciejowa, między Turbaczem a Rabką. Przebiega obok niego czerwony Główny Szlak Beskidzki, który w sąsiedztwie obiektu krzyżuje się ze szlakiem zielonym z Piątkowej przez Rdzawkę do Poręby Wielkiej. Najbliższym sąsiednim schroniskiem są Stare Wierchy. Czas dojścia do Bacówki z Rabki to 2 h, ze Starych Wierchów godzina. Z Piątkowej przez Rdzawkę można się tu dostać w 2 h 30 min, zaś z Poręby Wielkiej w godzinę.

Bacówka PTTK na Maciejowej
źródło: wikimedia.org, autor: Jerzy Opioła, licencja CC BY-SA 4.0

Noclegi w Bacówce PTTK na Maciejowej

Bacówka została zbudowana w 1977 r. według projektu S. Karpiela w nawiązaniu do tradycyjnej zabudowy Podhala. Jest to piętrowy, drewniany budynek na kamiennej podmurówce, z wysokim, spadzistym dachem krytym gontem. Znajduje się tu 25 miejsc w pokojach 2, 4 i wieloosobowych. Wszystkie pokoje mają wspólny węzeł sanitarny znajdujący się w przyziemiu budynku. Ceny noclegów zaczynają się od 35 zł. W razie braku miejsc w pokojach udzielane są noclegi zastępcze na podłodze. Schronisko honoruje zniżki dla członków PTTK i honorowych krwiodawców. Można także otrzymać zniżkę przy pobycie powyżej 2 dni.

Bacówka PTTK na Maciejowej - wnętrze
źródło: wikimedia.org, autor: MOs810, licencja CC BY-SA 4.0

Bacówka na Maciejowej – potrzebne informacje

Schronisko posiada bufet, w którym można zamówić śniadania, obiady i dania barowe. Organizowane są spotkania integracyjne, pobyty grup szkolnych i osób dorosłych. W zimie w pobliżu bacówki, na zboczach Maciejowej działają 2 niewielkie wyciągi narciarskie. W obiekcie wypożyczyć można rakiety śnieżne.

Atrakcją schroniska jest jego wystrój wykonany przez uczniów i absolwentów Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Są tu zarówno drewniane sprzęty nawiązujące do stylu zakopiańskiego, jak i rzeźby, które ozdabiają salę główną.

Dzięki swojemu położeniu Bacówka jest dobrym punktem wypadowym wycieczek pieszych w rejon Turbacza. Zimą z kolei w całych Gorcach uprawiać można narciarstwo biegowe.

Bacówka PTTK na Maciejowej - wystrój
źródło: wikimedia.org, autor: Jerzy Opioła , licencja CC BY-SA 4.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here