Schronisko „W Murowanej Piwnicy” na Opacznem
źródło: pl.wikipedia.org, autor Jerzy Opioła, licencja CC BY-SA 4.0

Schronisko „W Murowanej Piwnicy” na Opacznem jest prywatnym obiektem położonym nad Zawoją. Oferuje noclegi w pokojach wieloosobowych oraz możliwość wyżywienia.

Schronisko „W Murowanej Piwnicy” na Opacznem – położenie

Schronisko znajduje się w Paśmie Jałowieckim, które część geografów zalicza do Beskidu Makowskiego, zaś część do Beskidu Żywieckiego. Leży ono na północny- zachód od Zawoi. Obiekt stoi pod Przełęczą Opaczne, w odległości około 1 km od szczytu Jałowca. W jego pobliże prowadzi szutrowa droga z Zawoi Wełczy, która zmienia się następnie w drogę gruntową. Po drugiej stronie grzbietu na niewielką odległość od Przełęczy Opaczne poprowadzona jest droga szutrowa ze Stryszawy Górnej.

Przez znajdującą się w odległości kilkudziesięciu metrów Przełęcz Opaczne przebiega żółty szlak pieszy z Przysiółka Topory nad Zawoją (okolice Przełęczy Przysłop) na Jałowiec i dalej do Koszarawy, Przyborowa i Sopotni Wielkiej. Dojście nim z Toporów zajmuje około 2 h 15 min, zaś z Koszarawy ok. 3 h 30 min. Przez Przełęcz Opaczne przebiega też okrężny szlak gminny z e Stryszawy przez Jałowiec. Czas dojścia z przysiółka Roztoki to 2 h 15 min, a z przysiółka Siwcówki ok. 2 h. W pobliże schroniska można się też dostać niebieskim szlakiem z Zawoi Wełczy, który pod Jałowcem krzyżuje się ze wspomnianym szlakiem żółtym. Dojście nimi do schroniska zajmuje około 2 h 30 min. Podobny jest czas dojścia drogą w dolinie Kolędówki z Zawoi i dalej szlakiem żółtym.

Noclegi w Schronisku „W Murowanej Piwnicy” na Opacznem

Schronisko mieści się w góralskim, murowanym domu pochodzącym z końca XIX w. Po remoncie, jaki przeszło w 2010 r. może pomieścić 20 os. w wieloosobowych salach sypialnych ze wspólnym węzłem sanitarnym. Ceny noclegów kształtują się od 20 do 40 zł zależnie od pory roku. Obok schroniska działa pole namiotowe, na którym noclegi kosztują 15 zł/os. W obiekcie honorowane są zniżki dla członków PTTK, PTT, przewodników i ratowników górskich oraz organizatorów grup powyżej 6 os.

Schronisko „W Murowanej Piwnicy” na Opacznem – potrzebne informacje

Oprócz sal noclegowych w schronisku znajduje się kuchnia i jadalnia. Serwowane są posiłki na bazie domowych produktów, w tym przygotowywane z sezonowych grzybów i jagód. Można też skosztować góralskich serów i żętycy. Turyści śpiący w schronisku mogą liczyć na zniżkę na posiłki w bufecie. Przy budynku znajdują się miejsca ogniskowe i grill. Gospodarze organizują też imprezy z pieczeniem barana lub prosiaka, uroczystości i przyjęcia.

Istnieje możliwość transportu do schroniska samochodem terenowym lub w zimie skuterem śnieżnym. Takie usługi należy uzgadniać wcześniej. Właściciele są w stanie zorganizować wycieczki po okolicy wraz z usługą przewodnicką oraz zajęcia terenowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here