Chata Kordowiec
źródło: pl.wikipedia.org, autor Jerzy Opioła, licencja CC BY-SA 4.0

Chata Kordowiec nazywana też czasem „Szkołą pod obłokami” ze względu na to, że budynek to dawna wiejska szkoła jest prywatnym, sezonowym schroniskiem w Beskidzie Sądeckim. Oferuje noclegi w prostych warunkach turystycznych oraz dostęp do kuchni turystycznej.

Chata Kordowiec – położenie

Chata znajduje się w Paśmie Radziejowej w Beskidzie Sądeckim, nad Rytrem. Stoi na podszczytowej polanie Kordowca (762 m n.p.m.), z której rozciągają się piękne widoki na okolicę. Najbliższymi miejscowościami są Rytro i Młodów, do których można dojść znakowanymi szlakami pieszymi. Kordowiec położony jest przy czerwonym Głównym Szlaku Beskidzkim, na odcinku z Rytra do Krościenka nad Dunajcem. Dojście do Rytra zajmuje około godziny, zaś droga pod górę 1h 40 min. Odległość od Krościenka to około 8 h marszu zarówno w jedną, jak i w drugą stronę. Najbliższe schronisko przy GSB znajduje się na Przehybie (ok. 4 h), zaś w odległości 1 h 15 min drogi, pod Niemcową stoi prywatna Chatka Niemcowa. Do schroniska można także dojść z Rytra gminnym szlakiem zielonym przez Obłazy Ryterskie. Prowadzi on w większości asfaltem i szutrową drogą. Drogi te pozwalają podjechać samochodem na odległość około pół godziny od obiektu. Drugi ze szlaków gminnych na Kordowiec prowadzi z Młodowa i jest oznaczony kolorem niebieskim. Dojść do Chaty zajmuje ok. 45 min.

Noclegi w Chacie Kordowiec

Chata Kordowiec jest schroniskiem sezonowym o bardzo prostych warunkach. Najlepiej przed planowanym przybyciem zadzwonić pod numer 888855211 i upewnić się co do możliwości noclegu. Schronisko posiada 12 miejsc noclegowych na łóżkach oraz sporo miejsca do rozłożenia karimat. Turyści chcący tu spać muszą mieć własne śpiwory. Ceny noclegów kształtują się w granicach 15 zł. Przed obiektem znajduje się duży plac, na którym można rozbić namioty. Cena za osobę to 5 zł.

Chata Kordowiec – potrzebne informacje

W Chacie Kordowiec jest prąd oraz bieżąca woda. Natomiast węzeł sanitarny i toaleta znajdują się na zewnątrz budynku. Do dyspozycji turystów jest samoobsługowa kuchnia wyposażona w podstawowe sprzęty. Gospodarze oferują też możliwość zakupu najpotrzebniejszych produktów spożywczych. Ze względu na swoje położenie Chata Kordowiec jest spokojnym, górskim azylem, w którym można odpocząć od codzienności. Zimą ciepło zapewniają piece, w których trzeba palić, co dodatkowo tworzy atmosferę tego miejsca. Schronisko ma wygląd górskiego gospodarstwa, którym w rzeczywistości było w przeszłości. Do 1976 r. dom wykorzystywany był też na potrzeby maleńkiej szkoły dla dzieci z okolicznych przysiółków. Do dziś przy drzwiach można zobaczyć wiszący szkolny dzwonek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here